Okolo Čertova mlýna nově

Od pátku 1. srpna 2008 se mohou návštěvníci Beskyd vydat za poznáním po rekonstruované naučné stezce, která nese jméno jednoho z nejvyšších beskydských vrcholů - Čertův mlýn.

Na trase dlouhé 8 km, která vede ze známého střediska Pustevny úbočím Čertova mlýna (1205 m n.m.) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení. Vedle „obvyklých“ informací o místní přírodě a krajině, či rezervaci na Čertově mlýně, se návštěvníci formou příběhů seznámí i s poměrně nedávnou historií - v posledních letech trochu opomíjenou. Část stezky je totiž věnována protifašistickému odboji místních obyvatel a partyzánů na konci 2.svět.války.

Novým symbolem stezky se stal Čertův stůl - unikátní skalní útvar na blízkém hřebeni Čertova mlýna, který nahradil kresbu čertíka z původní stezky. Ta byla v provozu od roku 2002 a v letošním roce byla za přispění pivovaru Radegast zcela rekonstruována. Pro Správu CHKO Beskydy zpracovala nové informační tabule ZO ČSOP Salamandr z Rožnova, autorem osobité grafiky je pan Ivo Sumec.

Vzhledem k tomu, že řada lidí tuto oblast navštěvuje opakovaně, jistě ocení, že na známých místech najdou nové informace, obrázky, příběhy - důvod k zastavení. Je namístě také zdůraznit, že na rozdíl od většiny ostatních naučných stezek v CHKO Beskydy, je tato stezka vhodná i pro cyklisty a v zimě pro běžkaře. Většina trasy vede po pohodlné lesní cestě, bez většího převýšení takže ji bez problémů zvládnou i rodiny s dětmi či s kočárky.
Zdroj: Jiří Lehký

nahoru