Vsetín se připojil k Cyklo-běhu proti drogám

Náhled Cyklo-běh proti drogám – Jiří Čunek

V pátek 19. června by měli do cíle v Praze dojet účastníci 13. ročníku Cyklo-běhu za Českou republiku bez Drog 2015. Na trať vyrazili 8. června v Orlové a během dvanácti dní navštívili 40 měst a ujeli téměř 1300 kilometrů. Jednou ze zastávek bylo v úterý 9. června i město Vsetín, které akci podpořilo. Část trati z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetín absolvoval v sedle i starosta Jiří Čunek.

Největší současnou protidrogovou kampaň pořádá pravidelně občanské sdružení Řekni NE drogám – řekni ANO životu a svou záštitu jí poskytnul i Senát Parlamentu ČR.  Jejím cílem je upozornit na dlouhodobě zanedbávané vzdělávání v oblasti protidrogové prevence a snaží se o zvýšení gramotnosti v této oblasti, a to především mezi dětmi a mládeží. Právě to jsou skupiny, jež jsou drogami nejvíce ohroženy.

Desetičlenný tým Cyklo-běhu během cesty navštěvuje představitele měst a informuje je o drogové problematice a možnostech jejího řešení, jímž je právě zvýšená osvěta. „Je potřeba podpořit aktivity vedoucí ke vzdělávání a prevenci, aby se děti k drogám samy ani nechtěly dostat. Děti jsou důvěřivé, zvědavé a naivní a často pouze z nedostatku informací nebo z nudy drogy zkoušejí,“ uvedl jeden z pořadatelů Vlastimil Špalek s tím, že součástí akce je i informační protidrogová kampaň v ulicích a série přednášek ve školách nazvaná Pravda o drogách, kterých se zúčastní na 6500 dětí.

Jedním z měst, které se k akci připojilo, byl i Vsetín, jehož starosta Jiří Čunek s aktivisty absolvoval přibližně 40kilometrový úsek trasy z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetín. „Valašsko, a hlavně města Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov, je, bohužel oblastí, kde se drogy mezi mládež dostávají, a podle informací z policie se situace stále zhoršuje. Proto podporujeme jakoukoli smysluplnou aktivitu, která poukáže na nebezpečí drog,“ uvedl po dojezdu na Vsetín Jiří Čunek, který se Cyklo-běhu aktivně zúčastnil již popáté.

Svůj podpis za město Vsetín Jiří Čunek také připojil k Prohlášení o postoji k řešení problematiky drog, které bude předáno zástupcům Senátu Parlamentu ČR, a které žádá o podporu státních institucí a důslednější a razantnější přístup k řešení protidrogové prevence například formou celonárodní informační kampaně.  

Jiří Žůrek

Zdroj: Mgr. Adéla Kousalová – redaktorka Vsetínských novin


nahoru