Servis pro váš notebook či počítač vybírejte obezřetně!

Svěřit notebook či počítač do rukou servisu, může být v dnešní době velký problém. Bohužel totiž i v tomto oboru – tedy v provádění oprav, stále existují i podvodníci, kteří provádějí nekvalitní opravy nebo si za práci účtují neúměrné částky. Může se dokonce i stát, že věc ze servisu dostanete zpět ještě v horším stavu, než byla.

 

Poznat kvalitní servis jde!

Firem i samostatných podnikatelů, kteří se specializují na opravy a provádění servisů, je dnes v České republice obrovské množství. Nabídky na opravu se objevují na internetu, v tisku nebo i na vývěskách v obchodech. Proto je velmi těžké, se v nabídkách vyznat a vybrat tu opravdu kvalitní. Přesto to ale jde. Důležité je, udělat si v tom jasno a držet se při výběru několika pravidel.

Kvalitní firma ví přibližnou cenu předem

Velkým nešvarem současné doby je, že firmy věc do opravy přijmou a cenu vám sdělí až ve chvíli, kdy je oprava provedena. Někdy si firmy účtují peníze i za opravy, které vůbec neprovedly nebo za opravy, které nebyly uvedeny ve smlouvě o opravě. Poté po zákazníkovi vyžadují i částky, které nejsou povaze opravy úměrné. Na toto je nutné dát si velký pozor, Kvalitní servis by vám měl cenu opravy sdělit předem. Platí to pro opravy všech elektronických zařízení – například i pro opravy počítačů Zlín, které jsou velmi žádané. Firma by měla provést vstupní diagnostiku přístroje a na základě jejích výsledků vám sdělit cenu. Abax servisní centrum, s.r.o. provádí diagnostiku zdarma. Pokud s cenou budete souhlasit, servis musí opravu provést, pokud nesouhlasíte, vezmete si váš přístroj zpět. Pokud servis v době opravy odhalí ještě další závady, musí vás o nich informovat a opět by mělo platit, že cenu a provedení opravy nejdříve odsouhlasíte.

Nedejte na plané řeči

Servis by vám také měl sdělit, jaké součástky v přístroji nahrazuje a jaké jsou tyto součástky kvality. Může vám dát i na výběr, jestli chcete originální díly od výrobce nebo díly jiné značky či díly repasované. Pro servis notebooků Vsetín je toto běžná praxe. „Vždy se snažíme dát zákazníkovi na výběr. Někdo může mít s díly jiných značek, problém někdo ne. Hlavní rozdíl mezi originálními a jinými díly je především v ceně“, zdůraznil Michal Paseka, servisní technik společnosti ABAX servisní centrum s.r.o., která provádí například i servis značky Acer ve  Zlíně.

Na doporučení dejte!

Při výběru vhodného servisu se vyplatí dát i na doporučení známých nebo ostatních lidí, kteří již věc v daném servisu měli. Dejte si ale pozor, pokud s lidmi nemluvíte přímo. Některé firmy na internetu využívají toho, že si reference píší sami. Nebývá to ale moc časté.

Braňte se!

Pokud se vám náhodou stane, že narazíte na nekalé praktiky, braňte se! Využít můžete například pomoc České obchodní inspekce, která může celou věc prověřit. Na servis můžete podat i trestní oznámení nebo (pokud se jedná o velkou částku peněž) se můžete obrátit na rozhodčí soud. 

Zdroj: abaxas.cz


nahoru